SWIM & DIVE: THE OEC CHAMPIONSHIPS
The Hornet women's swim and dive team placed 3rd overall while the men placed 5th at the Orange Empire Conference Championships held at Orange Coast College last Friday.
The Golden West College women's team scored a narrow win over arch rival Orange Coast College to win the conference title, outscoring the Pirates 487-457. Fullerton College finished in third place (350) while Cypress College was fourth (218) and Saddleback College fifth (100).
For the men, Saddleback (515) won the conference title after a 37-year hiatus. Golden West (428) placed in second, Orange Coast (279) took third, Cypress (256) finished in fourth, and Fullerton (219) followed up with a fifth place finish.
MEN TOP-5 FINISHES
200 Medley Relay
1. OCC 1:36.37
2. CC 1:38.20
3. GWC 1:42.41
4. FC 1:42.64
5. SC 1:44.25
200 Freestyle Relay
1. OCC 1:28.21
2. GWC 1:29.24
3. SC 1:30.68
4. FC 1:34.47
400 Freestyle Relay
1. OCC 3:13.17
2. SC 3:15.36
3. CC 3:16.09
4. GWC 3:22.76
5. FC 3:30.04
200 Freestyle
1. Ethan Umpornpickdi CC 1:45.11
2. Roland Mantecon SC 1:46.67
3. Ian Diamond GWC 1:49.89
4. Riley Pfieffer GWC 1:51.60
5. Mack Woolery SC 1:52.13
200 Individual Medley
1. Garrett Long FC 2:02.10
2. Marcus Dalija GWC 2:04.19
3. Jakob Otte OCC 2:04.27
4. Barnabas Vidovics GWC 2:05.47
5. Ivan Moilanen SC 2:09.53
50 Freestyle
1. Zachary Sofai CC 21.02
2. Rylan Lantz GWC 21.45
3. Carson Williams SC 22.16
4. Joshua Boynton CC 22.36
5. Riley Kratz SC 22.58
100 Fly
1. Luke Venzlaff OCC 48.95 * (meet record)
2. Jonathan Villa FC 53.69
3. Matthew Ray OCC 55.44
4. Nathan Ciolek CC 55.80
5. Dylan Honrath GWC 55.85
100 Freestyle
1. Zachary Sofai CC 47.00
2. Arnaud Parmentier OCC 47.09
3. Dane Howell OCC 48.46
4. Joshua Boynton CC 48.67
5. Roland Mantecon SC 49.04
500 Freestyle
1. Ethan Umpornpuckdi CC 4:41.20
2. Jonathan Villa FC 5:01.99
3. Dylan Honrath GWC 5:03.17
4. Ian Diamond GWC 5:03.20
5. Roland Mantecon SC 5:06.76
100 Backstroke
1. Arnaud Parmentier OCC 54.41
2. Carson Williams SC 56.57
3. Ivan Loilanen SC 58.22
4. Rylan Lantz GWC 58.40
5. Dylan Honrath GWC 59.23
100 Breaststroke
1. Jakob Otte OCC 1:00.17
2. Marcus Dalija GWC 1:00.81
3. Nathan James SC 1:01.40
4. Garrett Long FC 1:02.03
5. Ramy Bishay SC 1:03.35
WOMEN TOP-5 FINISHES
400 Free Relay
1. OCC 3:48.26
2. GWC 3:54.44
3. FC 4:03.39
4. CC 4:45.18
200 Medley Relay
1. OCC 1:58.44
2. FC 2:03.06
3. GWC 2:03.98
4. CC 2:08.19
200 Free Relay
1. GWC 1:48.37
2. OCC 1:50.40
3. CC 1:52.33
4. FC 1:53.22
200 Freestyle
1. Journey Werner OCC 1:57.63
2. Lauren Bellavia GWC 1:59.17
3. Noelle Yanagawa SC 2:05.09
4. Delaney Lewellyn OCC 2:05.14
5. Diana Levias FC 2:16.38
200 Individual Medley
1. Riley McGrath GWC 2:15.85
2. Yuuri Yoshikawa OCC 2:19.93
3. Emma Johansen GWC 2:22.52
4. Marisol Narvez CC 2:25.36
5. Alaire Thomas OCC 2:25.68
50 Freestyle
1. Sarah Maver OCC 24.87
2. Noelle Yanagawa SC 26.32
3. Kaitlyn Van Buren GWC 26.51
4. Estelle Zhou FC 26.97
5. Kayla Yamamoto OCC 27.08
100 Fly
1. Alair Thomas OCC 1:03.87
2. Tarsis Ledezma FC 1:11.07
3. Madison Ainley GWC 1:12.75
4. Perla Estrada OCC 1:13.09
5. Isabella Garcia CC 1:13.25
100 Freestyle
1. Journey Werner OCC 53.87
2. Sarah Maver OCC 55.09
3. Lauren Bellavia GWC 55.48
4. Delaney Lewellyn OCC 56.68
5. Noelle Yanagawa SC 56.73
500 Freestyle
1. Riley McGrath GWC 5:24.51
2. Kaitlyn Santala SC 5:44.14
3. Elizabeth Gendron GWC 5:49.51
4. Stephanie Offner GWC 6:00.37
5. Neida Torres FC 6:03.55
100 Backstroke
1. Journey Werner OCC 1:00.40
2. Delaney Lewellyn OCC 1:03.78
3. Alaire Thomas OCC 1:04.28
4. Emma Johansen GWC 1:04.36
5. Kayla Yamamoto OCC 1:04.67
100 Breaststroke
1. Riley McGrath GWC 1:07.68
2. Yuuri Yoshikawa OCC 1:09.92
3. Marisol Narvez CC 1:12.19
4. Charley Jackson FC 1:14.28
5. Elizabeth Gendron GWC 1:15.80